13-05-2024

Second Home, czyli „idea drugiego domu” – rosnący trend w Polsce

Rynek nieruchomości, tak jak każdy inny, podlega zarówno stabilnym, znanym od dawna prawidłom, jak i pewnym- mniej lub bardziej sezonowym- trendom. Jednym z trendów widocznych w zasadzie od kilku dobrych lat, jest tak zwana „idea drugiego domu” – która na dobre podbiła serca już nie tylko Europejczyków, ale i Polaków. Czym jest i jaki ma związek z naszą najnowszą inwestycją Nowa Fregata w Inowrocławiu? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule!

Czym jest „idea drugiego domu” i skąd się wzięła?
Na początek, warto przybliżyć w ogóle samo pojęcie „idei drugiego domu”. Jest to termin znany w anglojęzycznych krajach jako „second home”, czyli po prostu … drugi dom. I właśnie stamtąd ten trend przywędrował do kraju nad Wisłą – w krajach zachodnich second home jest znany od wielu, wielu lat. Oznacza nic innego, jak po prostu posiadanie drugiego domu, ale nie takiego „typowego” domu, tylko najczęściej … apartamentu z segmentu premium, zlokalizowanego w turystycznej miejscowości.

Do tegoż apartamentu jego posiadacze udają się zarówno spontanicznie, jak i zaplanowanie – jednak zawsze z pełną swobodą wyboru, bez konieczności rezerwowania hotelu na wiele tygodni wcześniej. Bez kolejek, recepcji czy konieczności zakwaterowania i wykwaterowania. Bez uciążliwej, hotelowej atmosfery i bez zbędnych formalności. I oczywiście – bez żadnych kosztów i niepewności co do komfortu samego pobytu.

Jakie są przewagi „drugiego domu” nad tradycyjnym hotelem?
Do swojego „drugiego domu” jedziemy bowiem … jak do siebie. Dosłownie, i w przenośni. I choć ten sposób urlopowania, spontanicznego spędzania weekendów, jak i udostępniania apartamentu najbliższej rodzinie znany jest w krajach zachodnich od lat, tak w Polsce zyskał na popularności dopiero w czasach pandemii. Dopiero wówczas bowiem, zamknięci w czterech ścianach, z szeregiem ograniczeń dotyczących przemieszczania się, Polacy zaczęli wręcz masowo interesować się ideą drugiego domu. I to zainteresowanie zostało do dzisiaj – choć covidowe obostrzenia są już przeszłością. A co wpływa właśnie na popularność posiadania drugiego domu, mimo tego, że pandemia już jest dawno za nami? Powodów jest tak naprawdę wiele.

 

Apartament segmentu premium to nie tylko drugi dom, ale i inwestycja kapitału na lata, a w zasadzie- dziesięciolecia
Po pierwsze, inwestycja w apartament w turystycznej miejscowości to świetna lokata kapitału zarówno na lata, jak i dziesięciolecia do przodu. Ceny nieruchomości rosną w zasadzie odkąd prowadzone są na ten temat statystyki, a to, że w ramach cyklów koniunkturalnych pojawiają się obniżki, nie zmienia faktu, że następnie (prędzej czy później) przychodzi odbicie cen. W efekcie, ceny nieruchomości systematycznie rosną, czasami nawet po 20% w skali roku, a przy relatywnie sporej inflacji, cały czas są jedną z najlepszych alternatyw inwestycyjnych. A tym bardziej są nią … nieruchomości segmentu premium.

 

Segment premium jest wyjątkowo odporny na kryzys
Teoretycznie, jak wyżej wspomnieliśmy, rynek nieruchomości podlega pewnym zawirowaniom cenowym (mimo tego, że ceny finalnie i tak pną się do góry). Jednakże należy zwrócić uwagę na fakt, że segment nieruchomości premium jest na kryzys … wyjątkowo odporny. Udowodniła to pandemia koronawirusa – w tamtym okresie, nieruchomości z segmentu popularnego odnotowywały relatywnie spore spadki cen. Jednak segment premium, czyli właśnie między innymi apartamenty o podwyższonym standardzie w turystycznych miejscowościach, swoje ceny utrzymywały. Mało tego! Część z nich nawet nieznacznie podrożała w czasach największych dołków na całym rynku. Miało to związek właśnie z ideą drugiego domu, kiedy to Polacy zaczęli wręcz masowo nabywać działki rekreacyjne na obrzeżach miast, domki letniskowe nad popularnymi jeziorami, a ci bardziej zamożni – właśnie apartamenty w turystycznych miejscowościach w całej Polsce.

 

Możliwość zarabiania na swoim drugim domu- całkowicie bezobsługowo
Oprócz tego, że apartament segmentu premium jest świetną inwestycją na lata, jednocześnie jest świetnym sposobem na pomnażanie kapitału w ramach tak zwanego „wynajmu krótkoterminowego”. Na czym on polega? Na tym, że zatrudniamy firmę zajmującą się zarządzaniem najmem do tego, aby zawiadywała naszym apartamentem i wynajmowała go na doby, niczym w systemie hotelowym. Nabywca takiego lokalu nie musi się o nic martwić – za określony w umowie procent (podział zysków wynosi najczęściej 70% dla właściciela i 30% dla firmy zarządzającej) firma zorganizuje za niego dosłownie wszystko. Począwszy od znalezienia gości, poprzez obsługę rezerwacji, kwaterunek i wymeldowanie, na wymianie pościeli czy naprawie usterek kończąc. Właściciel nie przejmuje się absolutnie niczym – otrzymuje jedynie co miesiąc przelew na konto na konkretną kwotę, którą jego apartament wygenerował przez ostatnie 30 dni.

Jednak, aby ten system wynajmu krótkoterminowego miał szansę faktycznie odnieść sukces, potrzebna jest świetna lokalizacja nieruchomości – i dlatego właśnie, Nowa Fregata znajduje się w samym centrum inowrocławskiego Parku Solankowego, który przyciąga dziesiątki tysięcy turystów każdego roku. Tym bardziej, że sezon na najczystsze w kraju, lecznicze powietrze znajdujące się właśnie w tym miejscu trwa przez cały rok!

 

Możliwość odwiedzenia apartamentu w dowolnym momencie nawet mimo najmu krótkoterminowego
Niezależnie jednak od tego, czy będziesz wynajmował swój apartament, czy też nie – możesz go odwiedzić w zasadzie w dowolnym momencie. Jeżeli wynajmujesz go krótkoterminowo- wystarczy uprzedzić firmę zarządzającą najmem, aby nie dokonywała na określone dni żadnych rezerwacji. Tym samym, możesz mieć świetny produkt inwestycyjny, który będzie na Ciebie zarabiał, a dodatkowo, prywatny apartament, do którego możesz się udać na regenerujący wypoczynek bez żadnych kosztów czy poszukiwania wolnych miejsc w hotelach.

 

Idea drugiego domu- podsumowanie
Jak widać, second home, czyli drugi dom, niesie ze sobą szereg benefitów dla nabywcy takiego lokalu, a apartamenty w Nowej Fregacie idealnie wpisują się w ten trend. Jeśli zatem poszukujesz świetnego produktu inwestycyjnego w segmencie premium, który będzie na Ciebie zarabiał, a jednocześnie w którym będziesz mógł spędzić wyjątkowy urlop czy wakacje- skontaktuj się z nami i sprawdź, jakie apartamenty zostały dostępne w sprzedaży!

Skontaktuj się z nami

Biuro sprzedaży

ONYX Development
ul. dr Franciszka Witaszka 6
64-920 Piła

+48 731 102 103

+48 728 409 822

[email protected]

onyxdevelopment

Reklamacja

Formularz kontaktowy