21-11-2022

Czy warto inwestować w nieruchomości?

Otrzymujemy wiele pytań o przyszłość rynku nieruchomości w najbliższych latach.

Swoimi przemyśleniami podzieli się właściciel ONYX Holding, Wojciech Andrzejewski, którego zapytaliśmy m.in. o to, czy warto inwestować w dalszym ciągu w nieruchomości oraz jak będą się kształtować ceny mieszkań w najbliższej przyszłości.

 

Czy nieruchomości chronią przed inflacją?

Pieniądze zgromadzone na koncie bankowym szybko tracą na wartości. Sprzyja temu inflacja, która wzrosła już do ponad 17 proc. I tu pojawia się pytanie – jak ochronić swoje oszczędności? Co jest tą bezpieczną przystanią dla kapitału, która ma dowiedzioną skuteczność na polu walki ze skutkami inflacji? Są to właśnie nieruchomości. W dłuższym okresie czasu (kilka lat i więcej) we wszystkich krajach rozwiniętych ich cena przewyższała wartość inflacji. Do tego przychody z najmu i więcej nic dodawać nie trzeba.

 

Jak wygląda rynek najmu?

Obecnie rynek najmu, poprzez wzrost kosztu kredytów i spadek zdolności kredytowej oraz napływ imigrantów, kwitnie. Ponadto nowe pokolenie wchodzące na polski rynek, mniej przywiązuje się do wizji posiadania własnego M. Młode osoby nie chcą zaciągać kredytów hipotecznych i elastycznie podchodzą do zamiany lokalizacji miejsca pracy. Stąd ich nastawienie na najem.

Rynek najmu będzie zatem rósł i można na tym zarobić Średnia cena wynajmowanego mieszkania w Pile to 1800 zł i rośnie. Dodatkowo, w ostatnich miesiącach, czas pomiędzy wystawieniem oferty najmu, a podpisaniem umowy liczony jest w dniach, a czasami nawet w godzinach, co najdobitniej świadczy o relacji popytu do podaży.

 

Czy ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym będą spadać?

Wbrew oczekiwaniom części inwestorów ceny nowych mieszkań nie będą spadać. Dlaczego? Najkrócej: inflacja, wzrost wynagrodzeń, wzrost kosztów budowy. Mogą co prawda pojawić się okazje inwestycyjne, wynikające z potrzeby zapewnienia bieżącej płynności u co niektórych bardziej zadłużonych deweloperów, ale będą to przypadki nieliczne i nie trwające długo.

Nie powinniśmy spodziewać się znacząco zwiększonej podaży mieszkań na rynku wtórnym. Największe podwyżki stóp procentowych mamy raczej za sobą, a poza tym rozwiązania ustawowe, takie jak wakacje kredytowe czy zastąpienie wskaźnika WIBOR innym, niższym wskaźnikiem, powodują, że kredytobiorcy nie są zmuszeni pozbywać się wcześniej kupionych mieszkań.

 

Czy mamy nadwyżkę nowych mieszkań w Pile?

Nowych mieszkań będzie brakować już w przyszłym roku, głównie dlatego, że deweloperzy wstrzymali się ze startem nowych inwestycji. W Pile sprzedawane są ostatnie nowe mieszkania i według naszej wiedzy, poza Onyx Development nikt na serio startu nowych budów na razie nie planuje. Za chwilę może się okazać, że ci, którzy czekają na hipotetyczne okazje, nie będą mieli czego kupić. Zwiększony popyt na nowe mieszkania będzie utrzymywał się jeszcze w Polsce przez wiele lat, dlatego że mamy wciąż strukturalny brak mieszkań i w porównaniu do Europy Zachodniej wciąż małe metraże w przeliczeniu na mieszkańca. Ponadto, w obliczu celowego niszczenia przez rakiety rosyjskie podstawowej infrastruktury na Ukrainie, najprawdopodobniej czekają nas kolejne fale uchodźców, z których znaczna część w naszym kraju pozostanie.

 
Redakcja Onyx Development

Skontaktuj się z nami

Biuro sprzedaży

ONYX Development
ul. dr Franciszka Witaszka 6
64-920 Piła

+48 731 102 103

+48 728 409 822

[email protected]

onyxdevelopment

Formularz kontaktowy